Jakie są terminy przedawnienia odszkodowań?
Termin przedawnienia odszkodowania to czas, w którym uprawniony do otrzymania odszkodowania może złożyć wniosek o jego wypłatę. Po upływie tego terminu, roszczenie może ulec przedawnieniu i uprawniony nie będzie mógł już dochodzić swoich roszczeń.
Terminy przedawnienia odszkodowań różnią się w zależności od źródła, z jakiego wynika roszczenie. Poniżej znajduje się krótki opis niektórych z nich:
Termin dla najpopularniejszych odszkodowań, tj. wypłacanych z OC sprawcy oraz innych umów (np. AC) co do zasady wynosi 3 lata, jednak w przypadku gdy sprawca popełnił przestępstwo lat 20:
Art. 819 k.c.
§ 1. Roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech.
§ 2.(uchylony)
§ 3. W wypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej roszczenie poszkodowanego do ubezpieczyciela o odszkodowanie lub zadośćuczynienie przedawnia się z upływem terminu przewidzianego dla tego roszczenia w przepisach o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym lub wynikłą z niewykonania bądź nienależytego wykonania zobowiązania.
§ 4. Bieg przedawnienia roszczenia o świadczenie do ubezpieczyciela przerywa się także przez zgłoszenie ubezpieczycielowi tego roszczenia lub przez zgłoszenie zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo od dnia, w którym zgłaszający roszczenie lub zdarzenie otrzymał na piśmie oświadczenie ubezpieczyciela o przyznaniu lub odmowie świadczenia.
Art. 442 (1) k.c.
§ 1. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.
§ 2. Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
§ 3. W razie wyrządzenia szkody na osobie, przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
§ 4. Przedawnienie roszczeń osoby małoletniej o naprawienie szkody na osobie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od uzyskania przez nią pełnoletności.
Jeżeli mają Państwo pytania po przeczytaniu powyższego tekstu prosimy o kontakt z nami:
biuro@kancelariasugier.pl w celu porady lub umówienia się na spotkanie. Porad prawnych udzielamy także zdalnie.
Dokonamy bezpłatnej * analizy zasadności i wysokości odszkodowania lub zadośćuczynienia.
Oferujemy pełną reprezentację na etapie przedsądowym oraz sądowym. Przygotowujemy pozew oraz pomagamy kompletować załączniki.
numer telefonu do zgłoszenia nowych spraw oraz w celu uzyskania informacji o sprawach w toku:
505 44 23 45